info@imperialsacekimi.com

E-Mail İletişim

 SİGARANIN SAÇ EKİMİ OPERASYONUNA ETKİSİ

SİGARANIN SAÇ EKİMİ OPERASYONUNA ETKİSİ

Sigaranın saç ekim operasyonlarını pek çok açıdan olumsuz etkilemektedir. Gelin saç ekimi sigara etkisi konusunu daha detaylı ele alalım.

Sigara İçmek Komplikasyon Oluşma Riskini Arttırıyor

Yapılan araştırmalar sigara kullanan hastalarda sigara kullanmayan hastalara oranla 6 kaz daha fazla komplikasyon oluşma riskinin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle eğer komplikasyon oluşmadan operasyonu atlatmak istiyorsanız sigara kullanmamanız, mümkünse operasyondan önce belli bir süreyle ara vermeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Sigara Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecini Sekteye Uğratıyor

Sigara kullanan hastalarda iyileşme süreci sigara içmeyen hastalara oranla daha yavaş ilerlemektedir. Sigara kullananların saç ekimi sonuçları sigara nedeniyle yavaşladığı için iyileşme süreci daha uzun sürmekte ve hastaların pek çoğu bu durum nedeniyle memnuniyetsizlik yaşamaktadır. Bu nedenle iyileşme sürecinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde atlatmak istiyorsanız sigara kullanımına ara vermeniz çok önemlidir.

Operasyon Öncesi Sigarayı Bırakmanın Etkileri Nelerdir?

Operasyon öncesi sigarayı bırakmanız pek çok açıdan sizlere fayda sağlayacaktır. Sigara bırakılan zamana göre vücutta meydana gelecek etkileri sıralamamız gerekirse;

  • Eğer sigarayı operasyondan bir gün önce bırakırsanız nikotin azaldığı için kalp ritminiz normale dönecek ve kandaki oksijen seviyeniz artış gösterecektir. Vücutta ideal düzeyde kan dolaşımı sağlanacaktır.
  • Sigarayı operasyondan 10 gün önce bırakırsanız hava yolları fonksiyonlarınız ve siliar fonksiyonlarınız düzelmeye başlayacaktır.
  • Operasyondan bir ay önce sigarayı bırakırsanız kan dolaşımı normale dönecek, solunum sisteminiz düzelecek ve sigara kullanımı nedeniyle oluşan tıkanmalar yok olacaktır. Böylelikle saç ekimi sigara kullanımı gerçekleşmediği için komplikasyon oluşması daha az riskli bir şekilde gerçekleşecek ve vücutta operasyon sonrası sigara kullanımına hemen başlanılmazsa daha hızlı şekilde ilerleyecektir.

Operasyon Sonrası Sigaranın Etkileri Nelerdir?

Genel olarak operasyon sonrasında sigara içmenin olumsuz etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kandaki oksijen seviyesi düşecek, bağışıklık sistemi ideal olarak çalışamayacak ve iyileşme süreci yavaşlayacaktır.
  • Operasyon başarısı olumsuz etkilenecektir. Donör bölgeden alınan yeni saç kökleri bölgeye tutunabilmek ve canlılığını koruyabilmek için sağlıklı ve hızlı kan akışına ihtiyaç duyacaktır. Sigara kullanımı ekilen saç köklerinin bölgeye tutunma sürecini olumsuz etkileyecektir.

Bu nedenle saç ekimi sonrası sigara içimini en az 10 gün süreyle ertelemek saç ekimi operasyonun başarıyla sonuçlanması, daha sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci açısından hayati bir öneme sahiptir.