info@imperialsacekimi.com

E-Mail İletişim

 SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME VE ÖNEMİ

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME VE ÖNEMİ

Saç dökülmesine yaş, cinsiyet, genetik, stres gibi pek çok farklı faktör neden olabilmektedir. Saç dökülmesine neden olan sebeplerden birisi de beslenmedir. Gelin saç dökülmesinde beslenme neden önemli, nasıl beslenmeli gibi konuları ele alalım.

Saç Dökülmesine Beslenme Nasıl Etki Eder?

Her ne kadar saçlarımız cansız olsa da saç köklerimiz canlıdır. Saç kökleri canlı birer yapı olarak kandan ihtiyacı olan bileşenleri alır ve buna göre saç uzaması, saçın cansızlaşması ve saç dökülmesi gibi olaylar meydana gelir. Sağlıklı beslenildiğinde saç dökülmesi azalıp saçlar hızlı bir şekilde uzarken; sağlıksız beslenildiğinde saç kökleri güçsüzleşir ve dökülmeler başlar. Bu nedenle saç dökülmesinin sebebi beslenmeyse doğru beslenme yöntemleri ile saç dökülmesi sorununuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Modern Beslenme Saç Dökülmesini Tetikleyebiliyor

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar tükettikleri işlenmiş gıdalar, fast food ve sağlıksız ürünler ile saç köklerinin besinsiz kalmasına neden olarak saç kaybı sorunuyla karşı karşıya gelebiliyor. Saç dökülmesi sorunuyla baş etmek için saç dökülmesine karşı beslenme konusunda dikkatli ve özenli seçimler yapabilirsiniz. Saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve bileşenleri içeren besinler ile daha güçlü, sağlıklı ve canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler Hangileri?

Genel olarak saç dökülmesine iyi gelen besinlere şu şekilde örnek verebiliriz:

  • Yoğun miktarda A vitamini içeren havuç
  • Yoğun çinko içeren karides, midye ve balık gibi deniz ürünleri
  • İçerdiği yoğun protein ve kalsiyum ile yoğurt
  • Saçların beslenmesinde ve uzamasında en etkili olan vitaminlerden olan E vitaminini içeren kuruyemiş, yeşillik gibi besinler
  • Demir içeren yeşil sebzeler

Beslenmenizde saç dökülmesi için besin tüketiminize bu yiyecekleri eklemeniz saç köklerinizin güçlenmesinde ve canlanmasında size yardımcı olacaktır. Bu şekilde beslenerek saç köklerinizin ihtiyacı olan bileşenleri almasını sağlayarak daha güçlü, gür ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Saç Dökülmesini Tamamen Önler Mi?

Önceden de belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Genetik kaynaklı saç dökülmelerinde sağlıklı beslenme saç köklerinin dökülmesini engellemek konusunda yeterli olmayacaktır. Bu nedenle saç dökülmesi için beslenme sağlıksız beslenme nedeniyle gerçekleşen saç kayıpları için oldukça etkilidir. Farklı nedenlerle saç dökülmesi gerçekleşen durumlarda saç ekim uzmanlarına başvurmak doğru ve stratejik bir karar olacaktır.